Lansiranje Steam Deck-a je transformisalo iskustvo korišćenja prenosnih konzola za igranje. Entuzijasti igranja igara u pokretu (ili u krevetu) konačno su dobili uređaj sa dovoljno snage da dožive najnovije naslove bez tehničkih kompromisa. Iako SteamOS omogućava pokretanje igara izvan izvorne prodavnice Valve-a (npr. preko aplikacije Lutris), vredi razmisliti o instaliranju operativnog sistema Windows na brzoj SD kartici.
Prvo pitanje koje ovde pada na pamet je ,,zašto mi je ovo bitno“? Biblioteka uređaja Steam je sveobuhvatna i u njoj se mogu nać́i skoro sve igre. Ovde je ključna reč ,,skoro“. Možda imamo igru iz druge prodavnice (kao što je GOG ili Epic Games Store), pa pokretanje kroz SteamOS aplikacije kreirane u tu svrhu nije uvek uspešno. Savršen primer je igra Heroes of Might and Magic 3 sa platforme GOG, koja se smatra najboljim izdanjem jer obuhvata dodatke koji nisu dostupni na Steam-u. Pokretanje preko platforme Lutris je bilo moguć́e, ali nakon dodatnih ažuriranja za Deck, to je postalo problematično.
Postoji i problem igara dostupnih putem pretplate PC Game Pass. U vezi sa uređajem Steam Deck, Miscrosoft predlaže igranje igara u oblaku, što je zgodno, ali pruža pristup samo konzolnim verzijama igara, zahteva stabilnu internet vezu i ne nudi sve naslove u sklopu pretplate. U tom slučaju, Windows na uređaju Deck postaje idealno rešenje.
Gotovo savršeno, ali ne idealno
Windows na konzoli Valve ima i neke nedostatke. Sistem je hardverski zahtevniji u poređenju sa sistemom SteamOS, tako da ,,normalno“ pokretanje iste igre funkcioniše bolje nego kada se koristi Windows. Pražnjenje baterije je takođe znatno, što za posledicu ima krać́e sesije igranja. Međutim, za one koji ne žele ponovo da plaćaju isti naslov ili žele da igraju igre koje su nedostupne u prodavnici Valve, ovo je i dalje najbolja opcija.
Sam proces instalacije nije komplikovan, ali oduzima mnogo vremena, tako da se isplati potrošiti neko vreme da biste mogli da uživate u punim moguć́nostima Windows-a.
Šta vam je potrebno?
Da bi unutrašnja memorija uređaja Steam Deck ostala netaknuta, potrebna je microSD kartica odgovarajuć́ih specifikacija. Kartica Samsung Pro Plus od 256 GB ili 512 GB sa brzinom upisivanja podataka od 130 MB/s i brzinom čitanja podataka od 180 MB/s idealno je rešenje za ovaj zadatak. Kartice dolaze u paketu sa čitačem, što omoguć́ava lako povezivanje sa računarom (prvi koraci zahtevaju korišć́enje Windows računara za pripremu).
Windows na microSD kartici - korak po korak:
1. Preuzmite instalacionu datoteku za Windows sa Microsoft veb-sajta (Windows 10 radi bolje nego 11) na računar i pokrenite je.
2. U opcijama instalacije izaberite opciju „create ISO“ (kreiraj ISO).
3. Umetnite microSD karticu u čitač i priključite ga na računar.
4. Pokrenite Rufus, izaberite opciju za prepoznavanje eksternih čvrstih diskova (zbog izuzetnih performansi, program može prepoznati Samsung karticu kao eksterni disk umesto kao fleš memoriju), a zatim izaberite karticu i kreiranu ISO datoteku. Izaberite opciju ,,Windows to go“ (Windows u pokretu). Kliknite na ,,Start“.
5. Popijte kafu ili čaj – ovo je najduži deo celog procesa.
6. Napravite namensku fasciklu na SD kartici u koju ć́ete otpremiti drajvere koje preporučuje Valve i upravljački softver (SWICD).
7. Umetnite pripremljenu karticu u Steam Deck.
8. Držite dugme za smanjenje jačine zvuka i uključite Deck, još uvek držeći dugme za jačinu zvuka sve dok se ne prikaže ekran sa opcijama pokretanja
9. Izaberite SD karticu za opciju pokretanja
10. Nakon određenog vremena, počeće konfigurisanje OS Windows-. Koristite Steam Deck kao tablet i još uvek se ne povezujte na internet.
11. Nakon što se Windows pokrene, dodirnite radnu površinu i zadržite prst na njoj, izaberite opcije prikaza, a zatim promenite orijentaciju u horizontalnu.
12. Raspakujte sve komprimovane datoteke iz koraka 6 i instalirajte ih.
13. Resetujte konzolu.
14. Spremni ste za povezivanje na mrežu i instaliranje igara. Steam Deck možete koristiti i kao tablet sa OS Windows. Pre pokretanja igre, pokrenite Steam ili SWICD.