Pohrana podataka u oblak i njihovo korištenje vrlo su praktični, pa smo postali pomalo lijeni. Jednostavno pristupamo dokumentima, datotekama, fotografijama i videozapisima te zanemarujemo negativne strane upotrebe te tehnologije. Rješenja u oblaku neprestano napreduju i to nevjerojatno brzo. Međutim, ne bi bilo loše zapitati se je li to budućnost kakvu želimo.
Je li pohrana podataka u oblaku dobra za okoliš?
„Oblak” je vrlo slikovit pojam i pobuđuje pozitivne misli, zamišljamo nebo, otvoreni svemir i prirodu. No, to je daleko od istine. Tehnologija oblaka mnogo je lošija za okoliš nego što bi mnogi pomislili.
Sve je više redovitih korisnika interneta pa se i sama mreža povećava. To, naravno, znači i da se sve više podataka pohranjuje u oblak. Zbog toga se podatkovni centri i baze podataka odgovorni za rad sustava također šire. Budući da ti uređaji neprestano rade, za njihovo je napajanje potrebno mnogo energije. Za podatkovne je centre potrebno i dodatno hlađenje što se postiže trajnom klimatizacijom. S obzirom na to da nam prijeti energetska kriza, taj pristup iznimno je štetan za planet. Ugljični otisak oblaka ne može se zanemariti, a stalni napredak te tehnologije šteti zdravlju globalnog ekosustava.
Kako možemo smanjiti pritisak na oblak?
Za početak možemo pregledati nepotrebne podatke, razbacane posvuda, koji zauzimaju prostor. Možemo izbrisati staru e-poštu, datoteke ili fotografije koje više nećemo ni pogledati. Možemo i odvojiti malo vremena za spremanje podataka na vanjske pogone, a za to su odlični Samsungovi pogoni iz obitelji T7. Samsungovi SSD pogoni iz obitelji T7 imaju prostora za 4 TB podataka, što znači da možete pohraniti velike količine podataka. Nadalje, kompaktni uređaj možete uvijek nositi sa sobom, kako biste lako pristupili podatcima i bez brze internetske veze. Osim toga, iznimno su izdržljivi i otporni na udarce. Modeli T7 i T7 Touch podnose padove s do 2 m, a T7 Shield čak s 3 m. Posljednji model također je i otporan na vodu i prašinu te je usklađen s normom IP65.
Na takvom je pogonu i sigurnije pohranjivati osjetljive podatke. Često čujemo vijesti o curenju podataka iz oblaka. Kada ih pohranite na pogon, osjećat ćete se sigurnije jer ćete znati da im nitko neće neovlašteno pristupiti. Svi Samsungovi pogoni imaju 256-bitnu AES enkripciju. Model T7 Touch ima i sustav za prepoznavanje otisaka prstiju. Tako je moguće pristupiti podatcima tek kad ih ovlaštene osobe otključaju, a mogu to učiniti unosom PIN-a ili otiskom prsta koji su prije registrirale. Kao što smo već spomenuli, oblak je praktičan jer se u njemu procesi odvijaju automatski, te se zbog toga previše opuštamo i možemo ugroziti sigurnost podataka. Nažalost, to shvatimo kad je već prekasno, pa je pametno osigurati se unaprijed.
Mudro je uložiti u otpornu opremu
Kada odlučite kupiti vanjski tvrdi disk, odaberite pouzdanog proizvođača. Ako kupujemo kvalitetnu opremu koja će nam služiti godinama, stvaramo manje elektroničkog otpada. Savršen su izbor Samsungovi uređaji, poznati po svojoj izdržljivosti. Zbog toga tvrtka nudi jamstvo do čak 5 godina za određene modele.
Prekomjerna upotreba usluga u oblaku ima posljedice koje ne smijemo zanemarivati. Upotrebom vanjskih tvrdih diskova uvelike smanjujemo ugljični otisak koji stvaramo kao korisnici računala. Takvom pohranom podataka ujedno i povećavamo svoju sigurnost jer podatci ne mogu završiti na poslužiteljima trećih strana te ne može doći do njihova razotkrivanja. Moderni tvrdi diskovi brzi su i otporni te imaju mnogo prostora. Zato ih svakako treba uzeti u obzir kao pouzdano rješenje za pohranu datoteka.