Удобството на съхраняване и използване на данни в облак ни прави малко мързеливи. Леснотата на достъп до документи, файлове, снимки и видео ни кара да пренебрегваме отрицателните страни на тази технология. Облачните решения се развиват постоянно и все по-динамично. Обаче си струва да спрем за малко и да си помислим дали това е визията за бъдещето, която искаме.
Екологично ли е съхраняването на данни в облак?
„Облак“ е живописен термин и със сигурност предизвиква положителни асоциации и ни кара да си мислим за небето, открити пространства и природата. Това обаче е далеч от реалността, тъй като влиянието на тази технология върху природата е по-сериозно, отколкото повечето от нас предполагат.
Броят хора, използващи интернет редовно, нараства, а с него се увеличава и размера на мрежата. Това води до по-големи количества данни, съхранявани в облак. Което на свой ред води до разширяване на центровете за данни и базите данни, отговорни за работата на системата. Само за захранването им са необходими големи обеми енергия, тъй като тези устройства работят без да спират. Центровете за данни имат нужда от допълнително охлаждане, за което са необходими системи за контрол на температурата. Като се има предвид наближаващата енергийна криза, този подход изглежда доста вреден за планетата. Въглеродният отпечатък на облачната технология е значителен и постоянното развитие на тази технология няма да се отрази добре върху глобалната екосистема.
Какво можем да направим, за да намалим натоварването върху облака?
Нека започнем от инвентаризация на данните, които повече не ни трябват и са разхвърляни навсякъде и заемат място. Можем да изтрием стари ненужни имейли, файлове и снимки. Също така си струва да отделим време за да архивираме файловете, като използваме външни дискове. За тази цел можете да използвате дисковете на Samsung от семейство T7. SSD дисковете Samsung T7 имат капацитет до 4 TB, което е значителен обем данни. Освен това можете да вземете това компактно устройство навсякъде и да имате лесен достъп до него без необходимост от бърза интернет връзка. Също така тези устройства са невероятно здрави и устойчиви на падане: T7 и T7 Touch от височина до 2 м, а T7 Shield – до 3 м. Последният също така е и водоустойчив и прахоустойчив и отговаря на стандарт IP65.
Такъв диск може да се използва за съхраняване на чувствителни данни. Често чуваме за изтичане на файлове от облака. Когато съхранявате файловете си в диск, вие се чувствате по-защитени, защото знаете, че неоторизирани потребители нямат достъп до тях. Всички дискове на Samsung са снабдени с 256-bit AES шифроване. Моделът T7 Touch също така е снабден със система за разпознаване на пръстови отпечатъци. В този случай достъпът до данните е възможен само след отключване от оторизирано лице чрез въвеждане на PIN или пръстов отпечатък. Както вече споменах, използването на облак е удобно, тъй като много процеси там се случват автоматично. Това приспива бдителността ни, което може да доведе до рискове за нашата сигурност. За жалост често разбираме това, когато е вече твърде късно, затова е важно да се подсигурим предварително.
Инвестирането в дългосрочно оборудване е мъдро решение
Когато решавате да купите твърд диск, е важно да изберете производител с репутация. Когато купуваме качествено оборудване, което ще се използва в продължение на години, ние произвеждаме по-малко електронни отпадъци. Идеален избор са устройствата на Samsung, които са известни със своята здравина. Това се подчертава от факта, че компанията дава гаранция до 5 години за някои от моделите.
Прекомерното използване на облачни услуги има своите последствия и не трябва да забравяме за това. Използването на външни твърди дискове значително намалява въглеродния отпечатък, който правим когато използваме компютри. Съхраняването на данни по този начин също така подобрява сигурността, тъй като данните не могат да бъдат прехвърлени към сървъри на трети страни, което силно намалява риска от изтичане. Модерните твърди дискове предлагат скорост, капацитет и здравина, което ги прави несъмнено надеждно решение за съхраняване на файлове.