Zaradi udobja, ki ga prinaša shranjevanje in uporaba podatkov v oblaku, smo postali nekoliko leni. Zaradi enostavnega dostopa do dokumentov, datotek, fotografij ali videoposnetkov smo spregledali negativne vidike uporabe te tehnologije. Rešitve v oblaku se nenehno razvijajo in to z neverjetno hitrostjo. Kljub temu se je vredno za trenutek ustaviti in razmisliti, ali je to vizija prihodnosti, ki si jo želimo.
Ali je shranjevanje podatkov v oblaku okolju prijazno?
»Oblak« je zelo slikovit izraz in zagotovo vzbuja pozitivne konotacije, saj spominja na nebo, odprt prostor in naravo. Nič ni bolj oddaljeno od resnice, saj je ta tehnologija z vidika vpliva na okolje slabša, kot bi večina od vas morda sumila.
Število ljudi, ki uporabljajo internet, se redno povečuje, povečuje pa se tudi celotna velikost omrežja. To seveda pomeni, da se v oblaku shranjuje večja količina podatkov. Posledično se širijo podatkovni centri in zbirke podatkov, ki so odgovorni za delovanje sistema. Samo za njihovo napajanje je potrebnih veliko energetskih virov, saj te naprave delujejo neprekinjeno. Podatkovni centri potrebujejo tudi dodatno hlajenje, zaradi česar je potrebna stalna klimatizacija. Ob bližajoči se energetski krizi se zdi, da je takšen pristop izjemno škodljiv za planet. Ogljični odtis, ki ga pušča oblak, je precejšen, nenehno napredovanje te tehnologije pa ni pomirjujoče za dobrobit našega globalnega ekosistema.
Kako lahko razbremenimo oblak?
Začnimo s pregledom podatkov, ki jih ne potrebujemo več in so razpršeni na različnih mestih ter zavzemajo prostor. Izbrišemo lahko stara pozabljena e-poštna sporočila, datoteke ali fotografije, h katerim se ne bomo nikoli več vrnili. Vredno si je vzeti čas tudi za arhiviranje, in sicer z uporabo zunanjih diskov, v ta namen pa lahko uporabite Samsungove diske iz družine T7. Na diske Samsung T7 SSD lahko shranite do 4 TB podatkov, kar omogoča shranjevanje precejšnje količine podatkov. Poleg tega lahko to kompaktno napravo vzamete s seboj kamor koli, saj omogoča enostaven dostop brez potrebe po stalni hitri internetni povezavi. Še več, so izjemno trpežni in odporni na padce – model T7 in T7 Touch z višine do 2 m, model T7 Shield pa do 3 m. Prav tako je slednji tudi vodoodporen in odporen na prah, saj izpolnjuje zahteve standarda IP65.
Uporaba takega diska je varnejša tudi za občutljive podatke. Pogosto smo slišali o uhajanju datotek iz oblaka. Če jih shranite na disk, se lahko počutite bolj varne, saj veste, da nepooblaščene osebe nimajo dostopa do njih. Vsi Samsungovi diski so opremljeni z 256-bitnim šifriranjem AES. Model T7 Touch ima tudi sistem za prepoznavanje prstnih odtisov. V tem primeru je dostop do podatkov mogoč šele po odklepanju s strani pooblaščenih oseb, ki lahko to storijo s kodo PIN ali predhodno registriranim prstnim odtisom. Kot že omenjeno, je uporaba oblaka priročna, saj se številni procesi v njem odvijajo samodejno, kar pogosto umiri našo budnost, ki bi lahko ogrozila našo varnost. Žal se tega pogosto zavemo, ko je že prepozno, zato se je vredno zavarovati vnaprej.
Modro je vlagati v dolgotrajno opremo
Ko se odločate za nakup trdega diska, je priporočljivo izbrati uglednega proizvajalca. Z nakupom visokokakovostne opreme, ki nam bo služila več let, proizvedemo manj elektronskih odpadkov. Odlična izbira so naprave podjetja Samsung, ki slovijo po svoji vzdržljivosti. To je poudarjeno z dejstvom, da podjetje za nekatere modele zagotavlja garancijo do 5 let.
Pretirano izkoriščanje storitev v oblaku ima svoje posledice, ki jih ne smemo spregledati. Uporaba zunanjih trdih diskov znatno zmanjša ogljični odtis, ki ga kot uporabniki računalnikov pustimo za seboj. Shranjevanje podatkov na ta način povečuje tudi varnost, saj preprečuje, da bi se podatki znašli na strežnikih tretjih oseb, kar močno zmanjša tveganje uhajanja podatkov. Sodobni trdi diski ponujajo hitrost, veliko zmogljivost in vzdržljivost, zato jih je nedvomno vredno upoštevati kot zanesljivo rešitev za shranjevanje datotek.