USB je verovatno najčešće korišćeni tip konektora, bilo da se radi o računarskom mišu, tastaturi, punjaču ili fleš disku – pri čemu ovaj poslednji uživa veliku popularnost. Spremate se da održite važnu prezentaciju, ali mrežni diskovi ne rade kako treba? Ili možda ne možete da se oslonite na stabilnu konekciju kada putujete? Fleš disk vam omogućava da lako premeštate najvažnije datoteke između više uređaja bez pristupa internetu, a njegova veličina olakšava nošenje praktično bilo kuda.
Kada govorimo o USB-u, većina ljudi zamišlja tradicionalni USB-A i njegov tanak, pravougaoni konektor koji je podeljen na dva dela. Iako ima široku primenu, ipak ima i određena ograničenja. Mnogi verovatno pamte osećaj frustriranosti zbog okretanja fleš diska više puta pre nego što ga konačno ubace u računar. Dizajn USB-A primorava korisnika da se uveri da je konektor za uređaj koji želi da priključi pravilno postavljen pre nego što ga ubaci u port. Frustracija je još veća kada USB port nije na vidnom mestu, na primer, ako se nalazi na zadnjoj strani kućišta računara ili monitora. Srećom, USB-C priskače u pomoć nekim dodatnim prednostima.
Potpuno drugačiji simetrični dizajn USB-C porta čini da problem ubacivanja USB-a na „pogrešan način“ nestane. Štaviše, USB-C port se koristi kod većeg broja uređaja. Nalazi se na računarima, laptopovima, pametnim telefonima i tabletima. To znači da uz pomoć USB-C fleš diskova možete lako da premeštate datoteke sa jednog uređaja na drugi. Ako ste ikada koristili računar na dnevnoj bazi i kasnije otkrili da vaša škola ili kancelarija koriste Apple uređaje, možda ste imali priliku da vidite koliko prenos datoteka između njih može biti težak. Sa USB-C fleš diskom u džepu ne morate da brinete o nošenju dodatnih kablova i adaptera, jer čak i diskovi i punjači koriste isti port.

Na šta onda treba obratiti pažnju pri izboru fleš diska? Što se prenosa podataka tiče, trebalo bi, naravno, da razmislite o memorijskom prostoru. Većina proizvođača, kao što je Samsung, nudi USB-C fleš diskove prilagođene različitim potrebama potrošača, sa kapacitetima skladištenja od 64 GB, 128 GB i 256 GB.
Bez obzira na to, memorijski prostor nije sve; postoje i druge karakteristike koje treba pažljivo razmotriti.
NAND tehnologija skladištenja i USB 3.1 koji koristi Samsung omogućavaju njihovim fleš diskovima da dostignu brzinu čitanja od 400 MB/s. Ako mnogo radite sa fotografijama i video zapisima, ovaj mali fleš disk može se pokazati kao savršen alat ne samo za profesionalne fotografe, već i za one koji jednostavno uživaju u deljenju uspomena. Kapacitet od 256 GB lako će pohraniti oko 63.730 fotografija ili do 12 sati 4K video snimaka.
A šta ako vaš računar ima samo stari USB-A port? U tom slučaju, i dalje možete da se odlučite za Samsung BAR Plus, dok će oni koji vole manje dimenzije biti zainteresovani za Samsung FIT Plus. Ovi uređaji se ne razlikuju značajno u pogledu skladištenja i brzine čitanja/upisivanja od USB-C i savršeno rade kao prenosivi uređaji za skladištenje podataka. Ipak, imajte na umu da nećete moći da ih priključite na svoj pametni telefon.

Veća svestranost i kompatibilnost, brži prenos podataka i jednostavna lagodnost samo su neke od prednosti zbog kojih je kupovina USB-C fleš diska vredna truda. Takođe treba napomenuti da će od 2024. godine USB-C postati novi standard u državama članicama Evropske unije. Zbog toga je, osim lakšeg korišćenja, USB-C fleš disk takođe i dobra investicija za budućnost. Zahvaljujući ovom fleš disku uvek ćete imati najvažnije podatke pri ruci i nećete morati da brinete o pronalaženju računara sa odgovarajućom vrstom porta.