Digitalne trgovine, ki nudijo igre, knjige ali glasbo, so dandanes zelo pogoste. Preprosto, hitro in iz udobja lastnega doma – kupimo, prenesemo in uporabimo. Toda kaj se zgodi, če se trgovina zapre, račun zablokira ali če se platforma odloči in odstrani določeno kupljeno vsebino? Morda si ne bi mislili, vendar se te stvari dogajajo pogosto, zato je dobro vedeti, kako lahko zavarujete svoje digitalne knjižnice.
Kupujete ali si zgolj izposojate?
Večina digitalnih trgovin deluje kot izdajatelj licenc – tehnično gledano igre, filma ali knjige ne »kupimo«, temveč le pridobimo pravico do njihove uporabe. To pomeni, da lahko v primeru, da se platforma odloči določeno vsebino umakniti ali se zapre, izgubimo dostop do svoje vsebine. V preteklosti smo že bili priča takšnim situacijam, na primer ob zaprtju storitve Google Play Music, odstranitvi filmov iz knjižnic uporabnikov ali omejitvam licenčnih pravic na platformah za pretakanje.
Lokalne kopije – vaša najboljša zaščita
Digitalne nakupe lahko najbolje zaščitite tako, da jih prenesete na svoj disk. Če trgovina ali platforma omogoča prenos datotek na vašo napravo, potem je to dobro narediti. Igre, kupljene na nekaterih platformah (na primer GOG), niso zaščitene z DRM, kar pomeni, da jih lahko namestite in shranite za osebno rabo, četudi storitev preneha delovati. Enako velja za filme, e-knjige ali glasbo – če je mogoče datoteke shraniti v odprtih formatih, je to najboljši način, da jih zavarujete.
Vendar ne pozabite, da je prenos datotek le prvi korak. Prav tako pomembno je, da datoteke shranite pravilno, po možnosti na hiter in zanesljiv disk, ki bo zagotavljal varnost vaših podatkov še mnogo let. Veliko ljudi v ta namen uporablja polprevodniške diske (SSD), saj ti ne omogočajo le takojšnjega dostopa do shranjenih datotek, temveč so tudi bolj odporni proti poškodbam kot zastareli trdi diski. Mednje sodijo tudi Samsungovi diski SSD, ki slovijo po svoji izjemni zmogljivosti in kakovosti. Samsungov disk 9100 PRO s hitrostjo branja do 14.800 MB/s in hitrostjo pisanja do 13.400 MB/s lahko shrani do 8 TB podatkov (različica z 8 TB bo izšla v drugi polovici leta 2025), zaradi česar je popolna izbira za vaš domači arhiv. Razmislite pa lahko tudi o nakupu zunanjega diska SSD, ki omogoča enostaven prenos podatkov med napravami. Odličen je tudi kot domač arhiv za datoteke, hkrati pa zagotavlja zanesljivo zaščito podatkov. Odlična izbira v ta namen bi lahko bil kompaktni disk T5 EVO, ki lahko shrani do 8 TB podatkov.

DRM - zaščita ali omejitev?
Številne trgovine uporabljajo sisteme DRM (upravljanje digitalnih pravic), ki varujejo datoteke pred kopiranjem in predvajanjem zunaj platforme. To pomeni, da se morate tudi za prenos datoteke prijaviti v trgovino ali vzpostaviti internetno povezavo. Pri igrah to pogosto pomeni, da je treba uporabljati določeno platformo (kot sta Steam ali Ubisoft Connect), pri knjigah in filmih pa, da jih je treba brati ali predvajati v namenski aplikaciji. Zato je vselej dobro, da pred nakupom preverite, kakšne omejitve določa trgovina, in se prepričate, da v primeru kakšnih koli težav ne boste izgubili dostopa do vsebine.
Ali je mogoče povsem zavarovati svoje digitalne nakupe?
Žal v dobi digitalne distribucije nikoli nimamo popolnega nadzora nad kupljeno vsebino. Platforme lahko spremenijo pogoje uporabe, odstranijo izdelke iz ponudbe ali celo izbrišejo račune uporabnikov in jim tako onemogočijo dostop do celotne knjižnice. Zato je dobro kombinirati različne načine zavarovanja vsebine: prenašajte lokalne kopije, izogibajte se platformam z agresivno zaščito DRM in shranjujte datoteke na hiter ter zanesljiv disk SSD. Nenazadnje si nihče ne želi, da bi se nekega dne prebudil in ugotovil da se je njegova zbirka najljubših iger, filmov ali knjig razblinila v zrak ...