Internet prodavnice koje u ponudi imaju igre, knjige i muziku česta su pojava ovih dana. Lako, brzo i bez izlaska iz kuće – kupujemo, preuzimamo i koristimo sadržaj. Ali šta se dešava ako se prodavnica zatvori, naš nalog bude blokiran ili platforma odluči da ukloni neke od naših kupljenih sadržaja? Bez obzira šta mislite, ovo se dešava prilično često, pa bi bilo dobro da saznate šta možete da uradite da biste zaštitili svoje digitalne biblioteke.
Da li kupujete ili samo iznajmljujete?
Većina internet prodavnica posluju kao davaoci licence – tehnički, mi ne „kupujemo” igru, film ili knjigu, već samo dobijamo pravo na njihovo korišćenje. To znači da, ako platforma odluči da povuče određeni sadržaj ili prestane sa radom, možemo izgubiti pristup svom sadržaju. Bili smo svedoci takvih situacija u prošlosti, kao što je na primer gašenje Google Play Music-a, uklanjanje filmova is korisničkih biblioteka ili ograničavanje prava licenciranja na platformama za strimovanje.
Rezervne kopije – vaša najbolja mera zaštite
Najbolji način da zaštitite digitalne kupovine jeste da ih preuzmete na sopstveni disk. Ako prodavnica ili platforma omogućava preuzimanje datoteka na vašem uređaju, bilo bi dobro da to učinite. Igre kupljene na nekim platformama (kao što je GOG) nisu zaštićene DRM-om, što znači da se mogu instalirati i čuvati za vašu ličnu upotrebu, čak i ako one prestanu da funkcionišu. Isto važi i za filmove, elektronske knjige i muziku – ako je moguće sačuvati datoteke u otvorenim formatima, to je najbolji način da ih zaštitite.
Međutim, trebalo bi da zapamtite da je preuzimanje datoteka samo prvi korak. Podjednako je važno da ih pravilno skladištite – po mogućnosti na brzom i pouzdanom disku koji će garantovati bezbednost vaših podataka u predstojećim godinama. Mnogi ljudi koriste SSD diskove u tu svrhu, jer oni ne samo da nude trenutni pristup vašim sačuvanim datotekama, već su i otporniji na oštećenja za razliku od zastarelih hard-diskova. Ovo uključuje Samsung SSD diskove, poznate po izvanrednim performansama i kvalitetu. Samsung 9100 PRO disk, sa brzinom čitanja podataka do 14.800 MB/s i brzinom upisivanja do 13.400 MB/s, može da uskladišti do 8 TB podataka (verzija od 8 TB će biti objavljena u drugoj polovini 2025. godine), što ga čini savršenim izborom za vašu kućnu arhivu. Možda ne bi bilo loše da razmislite i o kupovini eksternog SSD-a koji omogućava lak prenos podataka između uređaja. Takođe je odličan za kućno skladištenje datoteka i nudi dobru zaštitu podataka. Dobar primer je T5 EVO disk, koji može da uskladišti do 8 TB podataka.

DRM – zaštita ili ograničenje?
Mnoge prodavnice koriste DRM (Digital Rights Management, odnosno upravljanje digitalnim pravima) sisteme koji štite datoteke od kopiranja i reprodukcije van platforme. To znači da, čak i ako preuzmete datoteku, možda ćete morati da se prijavite u prodavnicu ili da imate pristup internetu da bi funkcionisala. Za igre to često znači da ćete morati da koristite određenog klijenta (kao što je Steam ili Ubisoft Connect), a u slučaju knjiga ili filmova, da ih čitate, odnosno igrate u namenskoj aplikaciji. Zato je važno da pre kupovine proverite kakva ograničenja nameće prodavnica i da se uverite da nećete izgubiti pristup svom sadržaju ako dođe do bilo kakvih problema.
Možete li u potpunosti da zaštitite kupovine na internetu?
Nažalost, u eri digitalne distribucije nikada nemamo potpunu kontrolu nad kupljenim sadržajem. Platforme mogu da promene odredbe i uslove, uklone proizvode iz ponude ili čak obrišu naloge korisnika koji bi tako izgubili pristup celoj biblioteci. Zato je dobra ideja da kombinujete različite metode zaštite sadržaja: preuzimajte lokalne kopije, izbegavajte platforme sa snažnom DRM zaštitom i čuvajte datoteke na brzom i pouzdanom SSD disku. Na kraju krajeva, niko ne želi da se probudi jednog dana i sazna da im je kolekcija omiljenih igara, filmova ili knjiga nestala bez traga...